سه شنبه, 25 تیر 1398

حجت الاسلام حسینی بوشهری

حجت الاسلام حسینی بوشهری

حجت الاسلام والمسلمین حسینی بوشهری

تولد و دوران‌ كودكی‌
حجت الاسلام والمسلمین سید هاشم‌ حسینی‌ بوشهری‌ در سال‌ 1335 در بخش‌ بردُخون‌ از حوالی‌ بندر دیر استان‌ بوشهر به‌ دنیا آمد. پدر او روحانی‌ بود و اگر چه‌ بسیاری‌ از دروس‌ رسمی‌ حوزه‌ را نخوانده‌ بود، در منطقه‌ خود مورد اعتماد مردم‌ و به‌ رتق‌ و فتق‌ امور مردم‌ و حل‌ منازعه‌ بین‌ آنها می‌پرداخت‌ و خود از راه‌ كشاورزی‌ روزگار می‌گذراند. مادر او نیز خود دختر عالمی‌ فرزانه‌ بود و در شكل‌گیری‌ شخصیت‌ حجت الاسلام والمسلمین حسینی‌ بوشهری‌ نقش‌ بسزایی‌ ایفا می‌كرد.

دوران‌ تحصیل‌
حجت الاسلام والمسلمین حسینی‌ بوشهری‌ پس‌ از به‌ پایان‌ رساندن‌ دوره‌ دبستان‌، به‌ تحصیلات‌ علوم‌ دینی‌ روی‌ آورد. مشوق‌ اصلی‌ او در این‌ امر پدرش‌ بود. او تحصیلات‌ خود را در مدرسه‌ علمیه‌ بوشهر آغاز كرد و پس‌ از طی‌ بخشی‌ از دروس‌ مقدمات‌ به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رو آورد.
در قم‌ درسهای‌ باقیمانده‌ از دوره‌ مقدمات‌ را فرا گرفت‌ و سپس‌ دوره‌ سطح‌ را آموخت‌ و به‌ درس‌ خارج‌ راه‌ یافت‌. ضمن‌ اینكه‌ در دروس‌ اخلاق‌ استادان‌ خود شركت‌ می‌نمود. وی‌ همگام‌ با تحصیل‌ به‌ تدریس‌ آنچه‌ آموخته‌ بود نیز می‌پرداخت‌.

اساتید
حجه‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ حسینی‌ بوشهری‌ در حوزه‌ علمیه‌ بوشهر و قم‌ به‌ محضر عالمان‌ و استادان‌ بسیاری‌ شرفیاب‌ شد. او دروس‌ مقدمات‌ را در مدرسه‌ علمیه‌ بوشهر آغاز كرد و پس‌ از فراگرفتن‌ جامع‌ المقدمات‌ و بخشی‌ از كتاب‌ سیوطی‌ به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ وارد شد.
وی‌ در قم‌ ادامه‌ كتاب‌ سیوطی‌ و نیز كتب‌ مغنی‌ و معانی‌ و بیان‌ و شرح‌ لمعه ‌را به‌ صورت‌ خصوصی‌ از محضر اساتید آن‌ زمان‌ فرا گرفت‌. در دوره‌ سطح‌ نیز بخش‌ عمده‌ای‌ از رسائل‌ و مكاسب‌ را نزد مرحوم‌ آیت‌ الله ستوده‌ آموخت‌.
ایشان‌ بخشهایی‌ از رسائل‌، كفایه‌ و قوانین‌ را از محضر آیت‌ الله میرزا محسن‌ دوزدوزانی‌ بهره‌ برد. او بسیاری‌ از مباحث‌ كفایه‌ را نیز از درس‌ مرحوم‌ آیت‌ الله پایانی‌ استفاده‌ كرد. با اتمام‌ دروه‌ سطح‌ به‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ مرحوم‌ آیت‌ الله العظمی‌ گلپایگانی‌، آیت‌ الله فاضل‌ لنكرانی‌، آیت‌ الله تبریزی‌ رفت‌.
در زمینه‌ اصول‌ نیز مدتی‌ از محضر مرحوم‌ آیت‌ الله میرزا هاشم‌ آملی‌ بهره‌ برد. سپس‌ یك‌ دوره‌ كامل‌ اصول‌ را از خدمت‌ آیت‌ الله مكارم‌ شیرازی‌ و بخشهای‌ بسیاری‌ را نیز از محضر آیت‌ الله وحید خراسانی‌ فرا گرفت‌.
در طی‌ این‌ سالها در بخش‌ حكمت‌ و عرفان‌ به‌ درس‌ آیت‌ الله حسن‌ زاده‌ آملی‌ و آیت‌ الله انصاری‌ شیرازی‌ رفت‌ و اسفار را نزد این‌ عالمان‌ وارسته‌ آموخت‌.

فعالیتهای‌ علمی‌ و فرهنگی‌
حجت الاسلام والمسلمین حسینی‌ بوشهری‌ از نخستین‌ سالهای‌ تحصیل‌ به‌ امر تدریس‌ اهتمام‌ ویژه‌ای‌ داشت‌، به‌ گونه‌ای‌ كه‌ مصمم‌ بود هر درسی‌ كه‌ می‌آموزد، بیاموزاند. از این‌ رو با شروع‌ سیوطی‌، به‌ تدریس‌ اشتغال‌ داشت‌ كه‌ این‌ مسأله‌ هم‌ اكنون‌ نیز ادامه‌ دارد. بسیاری‌ از نوارهای‌ تدریس‌ او هماره‌ مورد استفاده‌ طلاب‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ است‌.
وی‌ بارها دروس‌ مقدمات‌، شرح‌ لمعه‌، رسائل‌، مكاسب‌، كفایه‌ و بخشهایی‌ از عروه‌الوثقی‌ را تدریس‌ كرد. در فن‌ خطابه‌ نیز پس‌ از نگارش‌ جزوه‌ای‌ در این‌ زمینه‌ سالیانی‌ چند به‌ تدریس‌ برای‌ علاقه‌مندان‌ به‌ آشنایی‌ با فن‌ سخنوری‌ اشتغال‌ داشتند كه‌ در طی‌ این‌ سالها شاگردان‌ بسیار را تربیت‌ كرده‌اند.
او در كنار این‌ فعالیتها از تدریس‌ در دانشگاهها باز نمانده‌ و به‌ گونه‌ای‌ مستمر به‌ تدریس‌ در دانشگاههای‌ تهران‌ و قم‌ اشتغال‌ داشته‌ است‌.
حجه‌الاسلام‌ و المسلمین‌ حسینی‌ بوشهری‌ در عرصه‌ تحقیق‌ و تألیف‌ كتب‌ و مقالاتی‌ را به‌ رشته‌ تحریر درآورده‌ است‌ كه‌ از آن‌ جمله‌ می‌توان‌ به‌ موارد زیر اشاره‌ كرد:
1ـ شرحی‌ بر كتاب‌ اجتهاد و تقلید عروه‌ الوثقی‌
2ـ شرح‌ عربی‌ بر كتاب‌ اصول‌ فقه‌
3ـ تقریرات‌ دروس‌ فقه‌ و اصول‌
وی‌ همچنین‌ مقالات‌ و جزوات‌ بسیاری‌ به‌ تناسب‌ تدریس‌، در زمینه‌های‌ فقه‌ و اصول‌، اخلاق‌ و تفسیر قرآن‌ نگاشته‌اند.
ایشان‌ از همان‌ سالهای‌ اولیه‌ تحصیل‌ اهتمام‌ ویژه‌ای‌ به‌ امر تبلیغ‌ داشته‌ به‌ گونه‌ای‌ كه‌ به‌ مناطق‌ گوناگون‌ در داخل‌ و خارج‌ كشور سفر كرده‌ به‌ تبلیغ‌ مبانی‌ دین‌ مبین‌ اسلام‌ پرداخته‌ و می‌پردازد.

فعالیت‌های‌ سیاسی‌
حجت الاسلام والمسلمین حسینی‌ بوشهری‌ در طول‌ سالهای‌ مبارزه‌ امام‌ و امت‌ مسلمان‌ ایران‌ بر ضد رژیم‌ پهلوی‌، همواره‌ با این‌ سیل‌ خروشان‌ همراه‌ بوده‌ است‌. او مبارزه‌ را از سنین‌ نوجوانی‌ و در بوشهر آغاز كرد و در قم‌ نیز آن‌ را پی‌ گرفت‌. او اعلامیه‌های‌ امام‌(ره‌) را بین‌ مردم‌ منتشر می‌كرد كه‌ این‌ مسأله‌ موجب‌ چندین‌ بار دستگیری‌ و بازجویی‌ وی‌ شد.
حجت الاسلام والمسلمین حسینی‌ بوشهری‌ پس‌ از انقلاب‌ در فعالیتهای‌ گوناگون‌ علمی‌ و فرهنگی‌ حضور داشته‌اند كه‌ از جمله‌ می‌توان‌ به‌ موارد زیر اشاره‌ كرد:
1ـ مدیریت‌ مدارس‌ علمیه‌ حجتیه‌، رسالت‌ و حضرت‌ آیت‌ الله گلپایگانی‌
2ـ نایب‌ رئیس‌ و عضو هیأت‌ امنای‌ مركز جهانی‌ علوم‌ اسلامی‌ و سازمان‌ حوزه‌ها و مدارس‌ خارج‌ از كشور
3ـ عضویت‌ در هیأت‌ امنای‌ جامعه‌الزهراء
4ـ ریاست‌ ممتد مجمع‌ نمایندگان‌ طلاب‌ و فضلای‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ طی‌ پنج‌ دوره‌
5ـ مدیر مسؤول‌ مجله‌ پیام‌ حوزه‌
6ـ مدیر مسؤول‌ هفته‌ نامه‌ افق‌ حوزه‌
7ـ قائم‌ مقام‌ مركز مدیریت‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌
8ـ مدیر مركز مدیریت‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌
9 ـ عضویت‌ در شورای‌ عالی‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌
حجت الاسلام والمسلمین حسینی‌ بوشهری‌ هم‌ اكنون‌ از اعضای‌ جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ است‌ و علاوه‌ بر مدیریت‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ به‌ تدریس‌ نیز مشغول‌ می‌باشد.ی

بر بال سخن  DVD MP3  بر بال سخن DVD MP3

DVD- MULTIMEDIA

  خريد 
خريد
بر بال سخن  MP3  بر بال سخن MP3

7CD-MP3- MULTIMEDIA

  خريد 
خريد

 

آلبوم ها (1)
صوت ها (2)
رادیو معارف رادیو معارف

Hits 52895
تماس با ما:
(آدرس ما در شبكه هاي اجتماعي)
لطفا كليك شود

دفتر مرکزی :  (37741600-025)
فروشگاه مرکزی قم :  (37737020-025)
مسئول امور نمایندگی ها: آقای حسین زاده
تلفن: 09011515811 ، 09123513137