سه شنبه, 25 تیر 1398

آیت الله حائری شیرازی

آیت الله حائری شیرازی

زندگینامه آيت الله استاد  محمد صادق (محي الدين) حائري شيرازي
متولد: ۱۳۱۵

آيت الله استاد محمد صادق (محي الدين) حائري شيرازي در اسفند سال ۱۳۱۵ در شيراز در خانواده اي اصيل و روحاني كه به تعبير وي «رغبتشان الي الله بود » به دنيا آمد . پدرش آيت الله عبد الحسين حائري ، مجتهد زاهد و عارفي بود كه جز به ضرورت سخن نمي گفت و مادرش بانويي مسلمان ، پارسا و دين باروري بود كه در دوران منع حجاب و رضاخاني ، نزديك به ۲۵ سال به اعتراض در خانه نشست .
آيت الله حائري تحصيلات كلاسيك خود را تا اخذ ديپلم رياضي در شيراز طي كرد و در سال تحصيلي ۳۵-۳۴ به قصد شركت در كنكور و ورود به دانشگاه به تهران آمد . اما مأموران رژيم پهلوي ، وي را عليرغم داشتن همه شرايط براي ورود به دانشگاه به دليل مسائل سياسي از تحصيل در دانشگاه باز داشتند. او از آن پس ، به خاطر درك وجود جوهر استقلال در روحانيت و نظام طلبگي (سال ۱۳۳۵) به تحصيل علوم حوزوي رو آورد.
دوره سطح را ابتدا در مدرسه منصوريه و مدرسه سيد علاءالدين حسين و سپس مدرسه آقا باباخان طي نمود. در اين دوره از محضر درس آيت الله بهاء الدين محلاتي و آيت الله شيخ محمد علي موحد بهره وافر برد.
وي پس از فراغت از دروس سطح ، براي ادامه تحصيلات حوزوي به قم هجرت كرد و در درس آيت الله العظمي بروجردي و همچنين درس آيت الله داماد و امام خميني حاضر شد و به كسب فيض پرداخت .
ورود آيت الله حائري به عرصه مبارزات سياسي به سالهاي پس از تبعيد امام خميني (ره) به تركيه باز مي گردد كه به علت شدت تعلق خاط به حضرت امام خميني (ره) قادر به ادامه تحصيل در قم نگرديد و به شيراز مراجعت نموده و به تدريس دروس حوزوي و سامان دادن يك حركت فكري و فرهنگي به روز در مسجد شمشيرگرها پرداخت .
در طول ۱۰سال جلسات مستمر دراين مسجد مبارزات سياسي فرهنگي خود با رژيم را پي گيري نمود. و پس از تجربه سالها زندان و تبعبد درسال ۱۳۵۳ به قم مهاجرت نمود. و اين بار در كنار شهيدان آيت الله دكتر بهشتي و قدوسي و آيت الله جنتي و مصباح يزدي كمر همت به تربيت طلاب علوم ديني در مدرسه حقاني بست كه بسياري از خدمتگزاران فعلي نظام ثمره اين ساليان اند.
پس از انقلاب جلسات درس منظمي را براي دانشجويان پيرو خط امام و دفتر تحكيم وحدت در محل لانه جاسوس اداره نمود و به دفاع از مباني نظام پرداخت كه كتاب ولايت فقيه حاصل اين جلسات ميباشد.
ايشان در دوره اول مجلس شوراي اسلامي به عنوان نماينده اول شيراز به اين مجلس راه يافت و رياست كميسيون اصل ۹۰ را به عهده گرفت .
پس از شهادت شهيد محراب حضرت آيت الله دستغيب در ۲۰ آذر ۱۳۶۰ از جانب امام به امامت جمعه شيراز منصوب گرديد.
حاصل سالها امامت جمعه ايشان ايراد خطبه هاي محققانه و تشكيل جلسات مستمر علمي با اساتيد حوزه و دانشگاه حول محور علوم انساني اسلامي است . تقديم بيش از بيست عنوان كتاب و ارايه مقلات تخصصي در حوزه اقتصاد اسلامي از ديگر ثمرات اين ساليان است.
ايشان در دوره اول و دوم خبرگان رهبري به نمايندگي از مردم فارس به مجلس خبرگان راه يافت و پس از فوت امام راحل به عنوان اولين مخالف شورايي شدن رهبري سخنان مؤثري را در اين مجلس ايراد نمود. كه در نهايت به انتخاب مقام معظم رهبري منجر گرديد.
 
بر بال سخن  DVD MP3  بر بال سخن DVD MP3

DVD- MULTIMEDIA

  خريد 
خريد

 

بر بال سخن  MP3  بر بال سخن MP3

7CD-MP3- MULTIMEDIA

  خريد 
خريد

 

 
آلبوم ها (0)
صوت ها (0)
Hits 53351
تماس با ما:
(آدرس ما در شبكه هاي اجتماعي)
لطفا كليك شود

دفتر مرکزی :  (37741600-025)
فروشگاه مرکزی قم :  (37737020-025)
مسئول امور نمایندگی ها: آقای حسین زاده
تلفن: 09011515811 ، 09123513137